COVID-19 to spore wyzwanie nie tylko dla sklepów stacjonarnych, ale również dla sklepów internetowych. Podczas pandemii coraz więcej osób decyduje się na zakupy online. Co za tym idzie, wiele e-biznesów boryka się z problemami związanymi z logistyką, dostępnością produktów oraz dostawą owych produktów do swoich klientów. Bez wątpienia, przed e-handlem stoi wiele wyzwań związanych ze wzrostem zainteresowania zakupami online. Według badań przeprowadzonych przez Polską Izbę Gospodarki Elektronicznej, aż 37% badanych uważa zakupy przez Internet za bezpieczniejszą opcję.

Co kupujemy najczęściej?

zakupy online
Źródło: Raport Polskiej Izby Gospodarki Elektronicznej

Badania e-izby wykazują, że 49% internautów zrobiło zapasy na okoliczność wybuchu pandemii. Po pierwsze konsumenci zadbali o zapasy produktów spożywczych, a także niezbędnych środków czystości i dezynfekcji .  Z bada wynika, że 45% ankietowanych zakupiło więcej produktów sypkich (kaszy, makaronów), a 43% dokonało zakupu produktów higienicznych. 38% badanych zdecydowało się na kupno dodatkowych butelek wody, soków i innych napoi. Kolejne 38% internautów uzupełniło koszyk zakupowy o dodatkowe konserwy, sosy i inne produkty o długiej dacie przydatności do spożycia. 

Najczęściej kupujemy produkty o długiej dacie przydatności oraz niezbędne środki czystości.

Inne kategorie

Wiele branż przeżywa teraz spadek zainteresowania, są jednak również branże, które odnotowują wzrost sprzedaży. Znaczna część społeczeństwa w obawie przed wirusem zaczęła troszczyć się o swoje zdrowie, kupując suplementy, witaminy, zdrową żywność oraz sprzęt sportowy.

Sport

Wzrost sprzedaży można również zaobserwować w branży sportowej. Coraz więcej ludzi decyduje się na zakup sprzętu sportowego. Pragną w ten sposób aktywnie spędzać czas w domu i zadbać o swoją sylwetkę. Ludzie zaczynają dostrzegać, że bez możliwości chodzenia na siłownię muszą zadbać o swoje ciało w domu. Bez wątpienia, zakupy online pozwalają zaopatrzyć się w odpowiednie urządzenia i akcesoria sportowe, tak aby utrzymać i poprawić swoją kondycję.

Moda i biżuteria

Społeczeństwo zmaga się obecnie ze strachem co przyniesie jutro i niepewną sytuacją finansową. Niepewność ludzi, skutkuje znacznym zmniejszeniem zapotrzebowania na produkty branży modowej i jubilerskiej. Można zaobserwować aż 15% spadek popytu na odzież, obuwie oraz biżuterię i akcesoria.

Turystyka, rozrywka

Bezsprzecznie, olbrzymie straty ponoszą przede wszystkim takie branże jak usługowa, turystyczna oraz transportowa. Spadek jest również widoczny w branży zajmującej się rozrywką czy organizacją wydarzeń, koncertów itd.Podsumowując, wybuch pandemii dotyka wiele sektorów gospodarki. Niestety wiele z nich musi stawić czoło wielu problemom, a niektóre z firm będą zmuszone zakończyć swoją działalność. Wzrost notuje jednak sektor e-commerce, ponieważ coraz więcej Polaków decyduje się na zakupy online. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez PIGE, wielu z ankietowanych uważa, że zakupy przez Internet są o wiele bezpieczniejsze od zakupów stacjonarnych. Przedłużająca się pandemia zmusi konsumentów do zmiany swoich nawyków zakupowych i coraz więcej z nich będzie wybierało zakupy online.

Zapraszamy was do wpisu o tym jak COVID-19 wpływa na Nowy Cashback!
Nie zapomnijcie polubić nas na Facebooku, ponieważ pragniemy abyście zawsze byli z nami na bieżąco!